Dôležité info

Aj keď je jazda na koni v pomyselnom rebríčku na popredných miestach, určité bezpečnostné pokyny treba dodržiavať.

  1. V prvom rade kôň je veľmi citlivé, ale hlavne ľakavé zviera, preto je potrebné v ich blízkosti dodržiavať pokoj a za žiadnych okolností sa nerozhadzovať rukami, alebo nohami.
  2. Zbytočne nezvyšovať hlas pokiaľ to nie je úplne nutné. Kôň má extrémne citlivý sluch a počuje aj váš dych, keď sedíte na jeho chrbte. Stačí keď budete sledovať jeho uši a dozviete sa o všetkom, čo sa deje naokolo. Dokonca sa dozviete aj o jeho momentálnej nálade.
  3. Nie je to síce nutnosť, ale je vhodné používať ochranné pomôcky ako sú helma a ochrana chrbta, tzv. korytnačka. Minimálne to odporúčame začiatočníkom.
  4. Je opodstatnené vypnúť si zvuk na mobilnom telefóne, aj keď signál v týchto horách často chýba.
  5. Nezdržiavať sa okolo zadných nôh. Aj keď naše kone ešte nikoho nekopli, kôň sa môže zľaknúť aj prelietavajúceho motýľa.
  6. Obozretne dávať pozor na nohy, keď stojíte v blízkosti kopýt. Niesť 400kg na prstoch nohy je iná sranda, zažili sme to už mnohokrát. Preto je aj minimálne vhodné mať obutú celokoženú obuv.
  7. Dôsledne počúvať a dodržiavať pokyny inštruktora aj napriek tomu, že ste skúsenejší jazdec. Každý kôň má individuálnu povahu a treba sa z ňou v prvom rade dobre zoznámiť. Samozrejme, že aj my sa radi poučíme, nikto nie je dokonalý.
  8. Prosíme o pravdivé informácie o vašej váhe a veku. Hucule sú síce húževnaté a silné koníky, ktoré sú schopné na svojom chrbte odniesť aj 150kg, ale vzhľadom na pôvod rajdu sa snažíme neprekročiť 90kg nákladu. Zbytočne sa v kopcoch trápia a nepridáva to k ich nálade a radosti z toho, že aj oni sa môžu túlať horami, z ktorých pochádzajú. Vek sme stanovili na 12 rokov pre samostatné jazdenie, vo výnimočných prípadoch aj mladších. Maximálny vek si určuje každý sám podľa svojich fyzických schopností.
  9. Nekŕmiť kone z ruky!!! U zvierat, zvlášť u koní sa potom vytvára zvyk pýtať si maškrtu a v dotieravých situáciách sú schopné pohrýzť. Preto nie sme radi, ak sú kone kŕmené cudzími ľuďmi, keď už, tak len hodením potravy na zem!!!
  10. Pri akomkoľvek úraze nenesieme zodpovednosť za poranenú osobu. Pri dodržiavaní pokynov inštruktora sa z najväčšou pravdepodobnosťou nič vážne nestane. Chce to len trochu odvahy a dobrú náladu.

Pred jazdou je potrebné vyplniť tlačivá čestné vyhlásenie.