Huculské kone a ich história
Názov Huculský kôň pochádza od rusínskeho etnika, ktoré obývalo Zakarpatskú oblasť Ukrajiny na pomedzí s Rumunskom. Odtiaľto sa huculské kone dostali až na naše územie počas Valašskej kolonizácie.
Počas stredoveku bola táto oblasť nazývaná aj územím nikoho, pretože v tých časoch neexistovali pevne určené hranice ako dnes. Z tohto obdobia pochádza aj legenda o kniežati Laborcovi, ktorý sa stal symbolom Rusínov.
Neskôr, v období reformácie Uhorska, sem boli pozvaní noví obyvatelia, ktorí sa usadili na princípe Valašského práva. Jednalo sa o valašských a rusínskych novousadlíkov, ktorí tu klčovali lesy a zakladali osady. Zároveň fungovali ako pohraničná stráž a venovali sa chovu oviec, kôz a koní voľným spôsobom, pri ktorom prežívali len tie najodolnejšie jedince. Neskôr sa postupne preorientovali aj na poľnohospodárstvo.
Miestny ľud, hovoriaci rusínskym dialektom a držiaci sa pravoslávia, bol často utláčaný, no napriek tomu prežíval v tejto oblasti. Okrem chovu dobytka a spracovania vlny sa miestni ľudia venovali hlavne ťažbe dreva a výrobe dreveného uhlia.
V tomto období za čias Uhorska vznikli aj miestne architektonické skvosty – drevené cerkvi. Na konci 19. storočia v obci Čertižné žil významný rusínsky buditeľ, šľachtic a vzdelanec Adolf Ivanovič Dobriansky – Sačurov.
Vzhľadom na veľkú chudobu sa z tejto oblasti mnoho rodín vysťahovalo do Ameriky, medzi nimi aj rodičia slávneho umelca Andyho Warhola.
Následné svetové vojny zasiahli túto oblasť mimoriadne tvrdo. Práve tu prebiehali niektoré z najťažších bojov. Z tohto obdobia sa v oblasti nachádza mnoho vojnových cintorínov z I. a II. svetovej vojny, ako aj zvyšky vojenskej techniky.
Pred a počas vojny utieklo, alebo bolo odvedených mnoho miestnych židov, po ktorých tu ostali len opustené cintoríny, ukryté v lesoch.
Po vojne nasledovali ďalšie vlny vysťahovania, hlavne na poľskej strane v Lemkovine, ale aj na Slovensku v oblasti Polonín, tentoraz z radov Rusínov.
V blízkosti obce Suchá sa nachádza mnoho historických pamätníkov zo 17. až 20. storočia. K týmto pamätníkom sa možno dostať na koni počas jednodňového rajdu krásnou beskydskou krajinou.